DANIŞMANLIK NEDİR VE DANIŞMANLIKLA EĞİTİM ARASINDAKİ FARK

ayrıntılı bilgi için www.isobelgesi.gen.tr veya www.ictsert.com.tr adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

0 312 473 28 29

DANIŞMANLIK NEDİR?

Danışmanlık bir kişi ve kuruluşa uzmanlık alanıyla ilgili yön veren ve bilgi verme işlemine denir. Danışmanlık firması uzmanlık konusuyla ilgili yön veren ve bilgilendiren organizasyonlara denir.Bu bilgiler ışığında hangi konularda  danışmanlık alacak iseniz  öncelik olarak danışmanlık firmasını seçme kriterlerini belirlemelisiniz,ve kendinize şu soruları sormalısınız.
1-Danışmanlık firması sektörümüz hakkında bilgiye sahip mi.?
2-Daha önce bu konuya dahil hizmet vermiş mi?
3-Kadrosunda uzmanlar var mı?
4-Yapacağı çalışmalar hakkında ön araştırmalar yapıyor mu? ve bunu bir rapor halinde,zaman çizelgesiyle bize sunabiliyor mu?
5-Son olarak kuruluşumuza ne gibi katma değerler sağlayacak ? Bunu sunabiliyor mu?
Danışmanlık önemli bir konudur,ve her önüne gelen bu faaliyeti gerçekleştiremez.Öncelikle gerekli alt yapı ve bilgi birikimine sahip  organizasyon olmalıdır.Danışmanlık karşınızdakine bildiklerini anlatmak, değil bilmediklerini öğretmektir.

EĞİTİM VE DANIŞMANLIK ARASINDAKİ FARK

Eğitim ve danışmanlık ayrı faaliyetlerdir.Eğitimle teorik bilgi yüklenir,fakat sahaya sürülen eğitimli personel ne yapacağını bilemez.Bunu üniversite,de yeni mezun olan birisini bir işletmeye girip ,mesleğini icra etmedeki ilk günlerine benzetebiliriz. Teorik bilgi kesinlikle inkar edilemez ve çok gereklidir. Fakat tek başına bir şey ifade etmez. Danışmanlık ise hem teorik bilgiyi hem de saha çalışmasını kapsar. Yani danışmanlık eğitimi içerisinde barındırır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !